Gruodžio 1-oji – pasaulinė kovos su AIDS diena

Pasaulinė AIDS diena minima nuo 1988 m. Tais metais įvyko visų pasaulio šalių Sveikatos ministrų susitikimas, kurio metu nuspręsta keistis su šia liga susijusia informacija tarp medikų ir minėti gruodžio 1-ąją kaip kovos su AIDS dieną. Šiemet yra 30-ies metų jubiliejus.

Pirmasis šios ligos atvejis  buvo užregistruotas 1981-aisiais metais. Iki šio laiko vis dar nėra vaistų, galinčių ją išgydyti, nors mokslininkai jau sukūrė keletą preparatų, stiprinančių imuninę sistemą, kurie padeda kovoti su ŽIV (žmogaus imuniteto virusu) ir prailginti gyvenimą.

ŽIV perdavimo keliai:

1. Lytinis kelias;

2. Per kraują (kontaktuojant su užkrėstu krauju, jo produktais, naudojant užkrėstus švirkštus, adatas, kitus instrumentus, darant tatuiruotes);

3. Perinatalinis (iš motinos – vaikui).

ŽIV neplinta kosint, čiaudint, bučiuojantis, per prakaitą, ašaras, naudojantis bendru tualetu, vonia, sauna, baseinu, indais, suolais, sporto įrankiais, liečiant vienam kitą, žaidžiant, gyvenant šalia infekuoto asmens, valgant asmens, užsikrėtusio ŽIV, paruoštą maistą, per vabzdžių įkandimus.

Pirmieji požymiai atsiranda po 1-6 savaičių po užsikrėtimo. Pasireiškia simptomais, panašiais į gripą – bendras silpnumas, galvos, gerklės skausmas, viduriavimas, padidėja limfmazgiai, atsiranda odos bėrimai, opelės burnoje. Vėliau šie simptomai išnyksta ir po 5-8 metų atsiranda ilgas nepaaiškinamas karščiavimas, viduriavimas, svorio netekimas, prakaitavimas, bendras silpnumas, padidėja limfmazgiai. Atsiranda įvairūs vėžiniai susirgimai. Taip pasireiškia paskutinė ŽIV infekcijos stadija – AIDS. Tai – lėtai progresuojanti liga, kuri, nepaisant gydymo, galinčio šiuo metu tik pailgintį gyvenimą nuo kelių iki keliolikos metų, baigiasi mirtimi.

 

Dominuojantis ŽIV užsikrėtimo būdas – nesaugus intraveninių narkotikų vartojimas (75 proc.), t.y. nešvarios (nesterilios) adatos, švirkštai, kuriais buvo švirkščiami intraveniniai narkotikai. Per lytinius santykius užsikrėtė apie 17 proc. žmonių.

Kadangi AIDS yra nepagydoma liga ir nuo jos kol kas nėra skiepų, lieka vienintelis būdas ja nesusirgti – neužsikrėsti ŽIV. Todėl yra svarbu:

– saugus lytinis elgesys (naudoti prezervatyvą viso lytinio akto metu);

– kraujo donorų tikrinimas dėl ŽIV;

– naudoti apsaugos priemones kontaktuojant su krauju, jo produktais;

– patikimas instrumentų (pvz.: adatų, švirkštų) sterilizavimas;

– vartojant narkotikus į veną, – naudoti vienkartinius švirkštus ir adatas;

– ŽIV infekuotos nėščiosios, kad apsaugotų kūdikius, nėštumo metu turi vartoti viruso dauginimąsi slopinančius vaistus, gimdyti atliekant cezario pjūvio operaciją ir nežindyti kūdikių.

Pasauline kovos su AIDS diena tik norima priminti pasauliui, kad patys žmonės gali apsisaugoti nuo ŽIV infekcijos ir mirties nuo AIDS tikrindamiesi kraują, naudodamiesi apsaugos priemonėmis lytinių santykių metu ir nuolat primindami savo artimiesiems apie AIDS grėsmę.

-