Ką daryti, kad dantys būtų sveiki?

Burnos higiena – būtinas kasdienis ritualas. Tai žinome visi. Jei neprižiūrite dantų – ko gero žinote, kad nevalytų dantų paviršius būna šiurkštokas arba pasidengęs, tarsi, košele. Visa tai yra minkštosios apnašos. Jų nepašalinus pradeda formuotis dantų akmenys, kinta dantų spalva, dažniausiai prasideda uždegiminiai procesai: dantenos kraujuoja, retkarčiais (o vėliau – vis dažniau) atrodo, kad labiau maudžia dantis, paburksta dantenos. Lengvesniu atveju tai, greičiausiai, gingvitas. Sunkesniu – pradeda tirpti kaulas, gali išsivystyti „paradontozė“, kitaip žinomas periodontitas, dantų netekimas, veido formos pakitimai. O kur dar nemalonus burnos kvapas!

Ko reikia kasdieniai burnos priežiūrai?

Visi žino, kad dantis būtina valyti 2 kartus per dieną ( ryte ir vakare ) po valgio, taip pat reikia nepamiršti, kad liežuvį irgi būtina nuvalyti. Rekomenduojama naudoti dantų pasta su fluoru, rinktis minkštą dantų šepetėlį ir keisti jį kas 2- 3 mėn., taip pat po profesionalios burnos higienos procedūrų ar persirgus infekcinėmis ligomis. Kiekvieną dieną būtina naudoti vieno danties šepetėlį, burnos skalavimo skystį, dantų siūlą, tarpdančių šepetėlius, kad pašalintume susikaupusius maisto likučius, kurie įprastu dantų šepetėliu yra sunkiai išvalomi. Siekiant išsaugoti gražius ir sveikus dantis, rekomenduojama vartoti kuo mažiau cukraus ir jo produktų, kuo daugiau – daržovių, natūralių maisto produktų, nerūkyti. Geriausias būdas išvengti dantų ligų yra reguliariai atliekama profesionali burnos ertmės higienos procedūra, kurios metu specialiais instrumentais nuo dantų paviršiaus pašalinamas minkštasis ir pigmento apnašas, dantų akmenys.

Kaip dažnai reikia tikrintis dantis profilaktiškai?

Profilaktinės patikros poreikis priklauso nuo žmogaus amžiaus, jo dantų būklės, burnos ertmės priežiūros įgūdžių. Vaikams ir paaugliams rekomenduojama pas odontologą apsilankyti kas šešis mėnesius, nes jie dėl netaisyklingos ir nereguliarios burnos ertmės priežiūros, o taip pat dėl besivystančio organizmo priklauso ėduonies rizikos grupei. Suaugusiesiems, neturintiems didelių nusiskundimų, rekomenduojama pasitikrinti dantis bent kartą per metus.

Kada rekomenduojama atlikti burnos higieną?

Burnos higienos procedūrą rekomenduojama atlikti kas pusę metų. Tačiau tai priklauso nuo individualios burnos higienos įgūdžių, polinkio kauptis apnašoms. Esant periodonto patologijai, dantų higieną reikėtų atlikti kas 3-4 mėnesius. Burnos higienistas gali pateikti kiekvienam asmeniškai tinkamiausias rekomendacijas.

Su kokiomis problemomis dažniausiai susiduriama?

Dažniausiai skundžiamasi dėl dantų jautrumo ir dantenų kraujavimo. To priežastys gali būti įvairios – neteisinga dantų priežiūra, dantų akmenys, dantenų ligos (gingivitas ir periodontitas), nekokybiškos restauracijos ( tiltai, kabantys plombų kraštai), taip pat tam tikri organizmo susirgimai (anemija, cukrinis diabetas, leukemija, hormonų pusiausvyros sutrikimai), žalingi įpročiai (rūkymas) ir pan.

Kokios profilaktikos priemonės padeda išsaugoti sveikus ir baltus dantis?

Pirmiausia reikėtų atsisakyti žalingų įpročių, vengti dažiklių turinčio maisto ir gėrimų, vartoti kuo mažiau cukraus ir jo produktų, kuo daugiau daržovių, natūralių maisto produktų, nerūkyti. nepiktnaudžiauti kava. Labai svarbi teisinga kasdienė dantų priežiūra. Taip pat būtina reguliariai lankytis pas burnos higienistą ir gydytoją odontologą.

-