Skiepai nuo erkinio encefalito. Ką turime žinoti?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje erkių platinamomis ligomis kasmet suserga apie 3 tūkstančius žmonių. Ir tai yra kelis kartus daugiau nei kitose Europos valstybėse. Dėl tokios statistikos Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena vienos iš apsaugos priemonių – skiepų svarbą.

 

Kada skiepytis?
Erkės tampa aktyvios pavasarį, temperatūrai pasiekus 5–7 laipsnius šilumos ir išlieka gyvybingos iki lapkričio mėnesio. Taigi pradėti skiepytis nuo erkinio encefalito patariama dar šaltuoju metų laiku – kol erkės dar miega. Savo aukos erkės dažniausiai tyko ant žolės, tik pajutusios grobį užropoja ir kojų kabliukais stipriai įsikimba į odą – tai trunka vos akimirką. Ropodama žmogaus kūnu erkė ieško minkštos vietos odoje, kur gausu kraujagyslių ir lengviau įsisiurbti bei maitintis.

 

Vienintelis būdas apsisaugoti nuo erkinio encefalito – vakcina
Dvi pagrindinės erkių platinamos ligos – Laimo liga, kurią sukelia bakterijos, ir erkinis encefalitas, kurio sukėlėjas yra virusas. Didžiausia rizika užsikrėsti Laimo liga, kai erkė išbūna įsisiurbusi 48 valandas, todėl svarbu ją greitai aptikti ir pašalinti. Erkinio encefalito virusas žmogui perduodamas iškart įkandus erkei, todėl efektyviausia apsauga nuo šios ligos – vakcina. Nors tokie atvejai retesni, erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą ožkos ar karvės pieną. O virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta.

 

Sergamumas erkių platinamomis ligomis vis dar išlieka didelis
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruoti 384 erkinio encefalito ir 2293 Laimo ligos atvejai, taigi nors sergamumas erkių platinamomis ligomis šiek tiek mažesnis lyginant su 2017 metais, tačiau išlieka didelis iki šiol. Lietuvoje erkių platinamomis ligomis kasmet serga 2–3 tūkst. žmonių. 2017 metais užregistruoti 474 susirgimai erkiniu encefalitu ir 2826 – Laimo liga.

 

Pasiskiepyti nuo erkinio encefalito galima ištisus metus
Vakcina nuo erkinio encefalito yra mokama, tačiau ligos gydymas ir reabilitacija kainuoja kur kas daugiau. Skiepo sezoniškumo nėra ir pasiskiepyti nuo erkinio encefalito galima ištisus metus. Tačiau specialistai rekomenduoja vakcinaciją pradėti žiemą arba ankstyvą pavasarį. Žmogus tampa visiškai apsaugotas praėjus 2–3 savaitėms nuo antrosios vakcinos dozės suleidimo. Efektyviai apsaugai palaikyti skiepą nuo erkinio encefalito reikia atnaujinti kas 3–5 metus. Tad prisiminkite – gal jau atėjo metas palaikomajai skiepo dozei?

 

Parengė Evelina Maziliauskaitė
Visuomenės sveikatos stebėsenos skyriaus specialistė

-